Złoty będzie stabilny, rynki bazowe wywierają presję na osłabienie SPW

01.04.2019 10:01

Złoty powinien pozostać stabilny w najbliższym czasie – oceniają ekonomiści. Dodają, że osłabienie obligacji na rynkach bazowych wywiera presję na wzrost rentowności krajowych papierów.

„Złoty może pozostać mniej lub bardziej stabilny, gdyż nie spodziewamy się zmian w polityce pieniężnej” – napisano w porannym raporcie Erste.

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej w tym tygodniu zbierają się na dwudniowe posiedzenie. Decyzja zostanie ogłoszona w środę, a o 16.00 tego dnia odbędzie się konferencja z udziałem prezesa NBP Adama Glapińskiego. Rynek jest zgodny, że w najbliższym czasie nie dojdzie do zmiany stóp proc. w Polsce, a większość ekonomistów spodziewa się ich stabilizacji co najmniej do końca 2020 r.

„Nie należy jednak oczekiwać istotnej zmiany retoryki. Najprawdopodobniej prezes Glapiński powtórzy, że właściwe jest pozostawienia stóp na obecnym poziomie w najbliższych kwartałach” – napisano w raporcie PKO BP (LON:BP).

„Ponadto oczekiwane jest jednocześnie wyraźnie gołębie minutes EBC, które powinno negatywnie zaważyć na notowaniach euro. W rezultacie nie można wykluczyć, że w najbliższych dniach kurs EUR/PLN może lekko wzrosnąć” – dodano. https://pl.investing.com/news/forex-news/dzie-na-fxfi-zloty-bedzie-stabilny-rynki-bazowe-wywieraja-presje-na-oslabienie-spw-210185